Aktuality

První zprávy ze zahraničí

Soutěžící IESO jsou již v Japonsku a z iGeo v Číně dorazila první zpráva o bronzové medaili pro Ondřeje Babku.

22.08.2016
 

Zeměpisná olympiáda v roce 2017

Prázdniny se pomalu blíží ke konci a přichází nový školní rok 2016/17. I v něm proběhne Zeměpisná olympiáda, její 19. ročník. Termíny konání jednotlivých kol budou:

školní kolo - do konce ledna 2017

okresní kolo - úterý 21. 2. 2017

krajské kolo - středa 22. 3. 2017

ústřední kolo - pondělí, úterý 24. a 25. 4. 2017

navazující mezinárodní soustěže, soustředění a letní škola - léto 2017

Těšíme se opět na Vaši účast!

Propozice budou zveřejněny na aktualizované webové stránce do konce září 2016, ale kromě nového vydání školního atlasu České republiky, aktualizovaného seznamu krajských garantů a změn v týmu ZO budou prakticky identické.

07.07.2016
 

Soustředění vítězů a letní geografická škola Zeměpisné olympiády

klikněte pro zobrazení podrobností
Před výjezdem na mezinárodní soutěže iGeo (Čína) a IESO (Japonsko) proběhlo intenzivní školení a příprava reprezentačních týmů pod vedením organizátorů ZO a tutorů z různých geografických pracovišť v Česku (UJEP v Ústí nad Labem, MU Brno, UK v Praze). Soustředění se uskutečnilo 28.–31. 7. 2016 v Chotěboři (okres Havlíčkův Brod) ve spolupráci s tamními zastupiteli města. Účastnilo se ho 10 soutěžících; kromě reprezentačních týmů kategorie D také tři vítězové kategorie C celostátního kola ZO.

Letní škola byla zahájena ve čtvrtek odpoledne v prostorách Základní školy Buttulova představením stručné geografické charakteristiky Chotěbořska.Účastníkům byla poskytnuta celá řada tištěných materiálů a dat vztahujících se k území, v nichž bylo nutné se rychle zorientovat a vybrat podstatné informace. Ke zdrojům informací přibyly druhý den ještě strategické dokumenty obce - územní a strategický plán.V pátek dopoledne měli účastníci možnost diskutovat obtíže při řešení úloh z nižších kol ZO a předcházejících ročníků mezinárodních soutěží.Odpolední hodiny pak trávili soutěžící v terénu při řešení využití lokality bývalého Obecního rybníku.

Následovalo kartografické zpracování návrhu využití a jeho následná prezentace v angličtině, jakožto příprava soutěžících na mezinárodní prostředí.

Den byl zakončen přednáškou zásad tvroby kartografických výstupů. Sobota pak již byla plně věnována terénní práci, na níž po obědě navazovalo zpracování plánu využití území vybraných ploch.V podvečer se soutěžící odebrali na radnici, kde prezentovali své návrhy před zástupci vedení města Chotěboře (starostou ing. Škarydem, místostarostou ing. Janovským, radním Mgr. Jakešem a zastupitelkou dr. Vydlákovou).

Mladí geografové si měli možnost vyzkoušet řešení reálných územněrozvojových situací a na závěr získat zpětnou vazbu od odborníků z praxe. Naopak město si váží setkání s mladými talentovanými geografy, kteří již v předchozích kolech soutěže prokázali neotřelé a zároveň odborně správné nápady. (Harmonogram soustředění viz příloha).
Kompletní fotogalerie ze soustředění je dostupná na http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz.
Nyní držme palce oběma českým týmům na mezinárodních soutěžích!
17.06.2016
 

ZO kategorie C na seznamu Excelence základních škol MŠMT

S počátkem roku 2016 zveřejnilo MŠMT seznamy soutěží Excelence základní škol, které navazují na seznamy Excelence středních škol.
Zeměpisnou olympiádu se podařilo na tento prestižní seznam umístit, což pro ředitele základních škol znamená možnost žádosti o finanční odměnu prostřednictvím systému Excelence v případě, že žák základní školy v soutěži uspěje.
O geografické soutěže se rozrostl i původní seznam Excelence středních škol, kde je nově evidována druhá mezinárodní soutěž pro kategorii D, a to International Earth Science Olympiad.


10.01.2016
 

Kde bude Mezinárodní geografická olympiáda iGeo v dalších letech

V poslední době jsme vás několikrát informovali, že není jisté, zda se pořadatel Mezinárodní geografické olympiády iGeo nevrátí k periodicitě pořádání této soutěže jednou za dva roky. Dobrá zpráva pro všechny budoucí vítěze kategorie D: problém je zažehnán, IGU již zveřejnila plán pořádání iGeo až do roku 2020.
2016 Čína
2017 Srbsko
2018 Kanada
2019 jednání ještě probíhají, ale soutěž ohrožená není
2020 Turecko

01.12.2015