Aktuality

Soustředění vítězů a letní geografická škola Zeměpisné olympiády

klikněte pro zobrazení podrobností
Před výjezdem na mezinárodní soutěže iGeo (Čína) a IESO (Japonsko) proběhne intenzivní školení a příprava reprezentačních týmů pod vedením organizátorů ZO a tutorů z různých geografických pracovišť v Česku (UJEP v Ústí nad Labem, MU Brno, UK v Praze). Soustředění se uskuteční 28.–31. 7. 2016 v Chotěboři (okres Havlíčkův Brod) ve spolupráci s tamními zastupiteli města. Národní reprezentanti kategorie D a také vítězové kategorie C budou řešit v terénu reálné územněrozvojové situace a na závěr budou svá zjištění a strategické návrhy prezentovat před skutečnými představiteli samosprávy, kteří jim dají důležitou zpětnou vazbu nejen pro mezinárodní soutěže, ale také pro případnou budocí práci geografa. Naopak město si váží setkání s mladými talentovanými geografy, kteří již v předchozích kolech soutěže prokázali neotřelé a zároveň odborně správné nápady.
Harmonogram soustředění viz příloha.

17.06.2016
 

Proběhlo finále Zeměpisné olympiády a vítězové letí do Číny a do Japonska

klikněte pro zobrazení podrobností
V letošním 18. ročníku Zeměpisné olympiády provázely soutěžící již od okresního kola úlohy s tematikou sněhu, sjezdových tratí a lyžařských středisek. Když se pak přibližně padesátka finalistů sjela na celostátní kolo 18. a
19. 4., vypravili se hned první den do Ski areálu Chotouň u Prahy, aby se přesvědčili o tom, že geografický pohled je při plánování realizace takového podnikatelského záměru nezbytný.
Na místě vybírali vhodné místo pro výstavbu hotelu pro návštěvníky ski areálu,


zjišťovali informace z různých zdrojů v terénu


nebo měřili sklon sjezdové trati pomocí teodolitu.


Dále museli početně doložit, zda voda z místního potoka postačí na technické zasněžení sjezdovky
a prokázat dovednost měření průtoku.Druhý den probíhala soutěž již přímo na akademické půdě Geografické sekce Přírodovědecká fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde byly pro soutěžící připraveny testy práce s atlasem,


geografických znalostí a multimediální test, ve kterém měli například podle zvuku rozeznat sopečnou erupci od prudké bouře.
Ani organizátoři a odborní porotci rozhodně nezaháleli.


Výsledky dvoudenního klání byly zhodnoceny ihned v úterý 19. 4. V PDF dokumentu v příloze naleznete celkové pořadí všech soutěžících.


Medailové pozice vybojovali:

v kategorii C (12–15 let):
1. Jakub Strašlipka (Gymn. F. X. Šaldy, p. o., Liberec),
2. Lukáš Pulec (Gymnázium Cheb)
3. Martin Procházka (Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav)
Spolu se 4. soutěžícím v pořadí, Vojtěchem Turlandem (Gymnázium a ZUŠ Riegrova, Šlapanice) mají možnost se zúčastnit Letní geografické školy Zeměpisné olympiády 28.–31. 7. v Chotěboři (okres Havlíčkův Brod).v kategorii D (16–19 let):
1. Václav Táborský (Gymnázium Českolipská, Praha 9),
2. Jakub Kašpar (PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s., Praha 8 - Libeň)
3. David Mikel (Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín).
Spolu se 4. soutěžícím v pořadí, Ondřejem Babkou (Gymnázium Husova, Benešov) odletí 15.–27. 8. reprezentovat Česko na Mezinárodní geografickou olympiádu iGeo do čínského Pekingu.v kategorii D dále uspěli v části Fyzická geografie:
1. Matouš Najman (Malostranské gymnázium, Praha 1),
2. František Sova (Gymnázium Mikulášské nám., Plzeň)
3. Martin Štěpánek (Gymnázium, SOŠ a VOŠ Husovo nám., Ledeč nad Sázavou).
Tito finalisté mají možnost vycestovat 19.–28. 8. na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi IESO v Mie v Japonsku. Z důvodu přísných kvalifikačních podmínek věkové hranice se však IESO může z vítězných pozic zúčastnit pouze Matouš Najman. Proto se k němu dále přidali Cyril Novotný (Gymnázium P. Bezruče, Čs. armády, Frýdek-Místek), Štěpán Burda (Gymnázium Boženy Němcové, Dačice) a Vít Horáček (Gymnázium L. Jaroše, Holešov).Gratulujeme všem zúčastněným i učitelům a blízkým, kteří je podporovali.
Celá fotogalerie ze soutěžních dnů je dostupná na: http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz

Zadání i řešení všech úloh v celostátním kole si můžete prohlédnout zde:

kategorie C terén zadání - kategorie C terén řešení

kategorie D terén zadání - kategorie D terén řešení

kategorie C atlas zadání - kategorie C atlas řešení

kategorie D atlas zadání - kategorie D atlas řešení

kategorie C test zadání - kategorie C test řešení

kategorie D test zadání - kategorie D test řešení

multimediální test - zvuk k multimediálnímu testu

27.04.2016
 

Postupující do ústředního kola ZO 18.–19. 4. 2016

klikněte pro zobrazení podrobností
Výsledky krajských kol jsou zde (v souboru v příloze).

Postupující do ústředního kola

Soutěžícím kategorie C a D, jejichž jména jsou podbarvena žlutou a červenou barvou, bude nabídnuta účast v ústředním kole, které se uskuteční 18. a 19. 4. 2016. Bude jim nebo jejich pedagogům v nejbližších dnech e-mailem rozeslán informační dopis. Ten bude obsahovat tytéž nezbytné pokyny, které obsahuje již nyní pdf soubor s propozicemi ústředního kola, které je v rohu připojeno k této zprávě. Na základě něj je třeba se nejpozději do 10. 4. 2016 přihlásit prostřednictvím on-line registračního formuláře do ústředního kola. Tato povinnost se nově vztahuje i na doprovod soutěžících (pedagogy či rodiče)!

V kategorii D navíc mimořádně postupují čtyři další soutěžící se stejným součtem bodů (označeni světle červenou barvou), kdy organizátoři neměli vůli udělat mezi těmito postupujícími dělicí čáru. Vítěz kategorie D z Jihomoravského kraje (označen zelenou barvou) se již omluvil z ústředního kola z důvodu souběhu činností, proto postupuje náhradník z Jihomoravského kraje z 2. místa (označen také světle červenou barvou).

Seznam obsahuje také celostátní pořadí soutěžících kategorie A a B, ačkoli pro ně je letos krajské kolo kolem finálním.
Gratulujeme všem, kteří se ZO v letošním ročníku zúčastnili i těm, kdo jim pomáhali se na soutěž připravit, a s vítězi krajských kol se těšíme brzy na shledanou na ústředním kole v Praze!


24.03.2016
 

Knihy testů Zeměpisné olympiády

Pod hlavičkou České geografické společnosti byly vytvořeny tři souhrnné recenzované knihy testů úloh Zeměpisné olympiády, každá přibližně okolo 300 stran (a zejména 30 MB). Knihy nebudou v tištěné, ale zůstanou pouze v elektronické podobě. Jsou ke stažení na tomto webu v pravém horním rohu základní stránky pod odkazem “Testy”. Na konci každého ročníku je zařazena příslušná souhrnná kniha. Knihy nepřinášejí žádné zásadní novinky, které byste neznali, ale jsou jednoduchým pomocníkem pro učitele i soutěžící, kteří nechtějí stahovat z internetu jeden test po druhém, a chtějí si stáhnout publikaci, kde mají vše souhrnně pohromadě.

12.02.2016
 

ZO kategorie C na seznamu Excelence základních škol MŠMT

S počátkem roku 2016 zveřejnilo MŠMT seznamy soutěží Excelence základní škol, které navazují na seznamy Excelence středních škol.
Zeměpisnou olympiádu se podařilo na tento prestižní seznam umístit, což pro ředitele základních škol znamená možnost žádosti o finanční odměnu prostřednictvím systému Excelence v případě, že žák základní školy v soutěži uspěje.
O geografické soutěže se rozrostl i původní seznam Excelence středních škol, kde je nově evidována druhá mezinárodní soutěž pro kategorii D, a to International Earth Science Olympiad.


10.01.2016
 

Kde bude Mezinárodní geografická olympiáda iGeo v dalších letech

V poslední době jsme vás několikrát informovali, že není jisté, zda se pořadatel Mezinárodní geografické olympiády iGeo nevrátí k periodicitě pořádání této soutěže jednou za dva roky. Dobrá zpráva pro všechny budoucí vítěze kategorie D: problém je zažehnán, IGU již zveřejnila plán pořádání iGeo až do roku 2020.
2016 Čína
2017 Srbsko
2018 Kanada
2019 jednání ještě probíhají, ale soutěž ohrožená není
2020 Turecko

01.12.2015