Ročník 2012/2013

Pamětní list z rukou ministra školství

Ve čtvrtek 12. 12. 2013 proběhlo v Národní technické knihovně v Praze 6 tradiční slavnostní setkání účastníků mezinárodních soutěží s ministrem školství ČR Daliborem Štysem. Kromě pana ministra byli přítomni i další čestní hosté: náměstkyně ministra školství, státní tajemnice Eva Bartoňová či ředitel odboru pro mládež MŠMT Michal Urban. Z jejich rukou přebíraly týmy, které reprezentovaly Česko na vědeckých soutěžích v zahraničí, ocenění v podobě pamětních listů (viz obr. 1).
Své ocenění si přijeli převzít také mladí geografové a to hned dvě výpravy – účastníci Mezinárodní geografické olympiády iGeo 2013 v japonském Kjótu a reprezentanti na National Geographic World Championship v ruském Petrohradě. Jan Kozák, Bruno Jurášek, Matěj Vaněk, Dominik Mazel, Václav Suchan, Václav Táborský a Daniel Vašek si spolu se svými týmovými vedoucími Martinou Hupkovou (PřF UK v Praze) a Jaromírem Kolejkou (PedF MU Brno) připomněli, že tentokrát pro Česko vybojovali dvě bronzové medaile. Věříme, že i příští ročník Mezinárodní geografické olympiády 2014 v polském Krakově bude minimálně tak úspěšný.

Prohlédněte si fotogalerii z akce:

Ocenění – zprava: Martina Hupková, Jan Kozák, Bruno Jurášek, Dominik Mazel, Václav Suchan, Václav Táborský, Daniel Vašek





ministr školství Dalibor Štys, Eva Bartoňová a Michal Urban vyhlašují oceněné



naši geografové už jsou nastoupeni



gratulace Václavu Táborskému



a ještě společné foto



prohlížení desek s pamětními listy...



... takhle vypadají





16.12.2013

Příběhy olympioniků z Japonské soutěže iGeo

Efektivní využití prostoru v japonském stylu.
Bruno Jurášek

Na Japonsku mě překvapilo, jak často člověk s japonskou tradiční kulturou přichází do styku. Výjimkou nebyl ani hotelový pokoj, ve kterém jsme byli po dobu soutěže ubytováni - pro některé z nás už byly nezvykem v Japonsku všudypřítomné posuvné dveře, ale to největší překvapení čekalo až za nimi. Podlaha pokoje byla pokryta slaměnými rohožemi tatami (畳), na kterých ležela jedna vzorově ustlaná matrace. Po rozložení všech čtyř matrací se podlaha zaplnila na 90%, stejně jako jinde v Japonsku se tam plochou rozhodně neplýtvá. V zadní části pokoje se za dalšími posuvnými dveřmi s autentickým mozaikovým oknem potaženým papírem tísnil ještě malý stolek s deset centimetrů vysokými židlemi. A navzdory tomu všemu pokoji nechyběla televize plná japonských programů, kterým jsme sice neměli šanci rozumět, zato z toho člověk však nabývá dojmu, že se vysílají pouze reklamy, z jejichž šílenosti zůstává rozum stát. S takovými pokoji, i když už bez televize, jsme se během následné exkurze ještě dvakrát setkali. A musím říct, že jsem si na ně kupodivu stihl natolik zvyknout, že bych je před některými "evropskými" pokoji v Japonsku klidně upřednostnil.




Češi vs. japonské organizační schopnosti
Dominik Mazel

Po dnech tvrdého soustředění při soutěžení nám Japonští organizátoři připravili výlet k nedalekému jezeru Biwa. Konečně jsme se mohli bez úkolů, časového presu a zákazu focení, který platil při terénní práci ve čtvrti Fušimi, někam podívat. Zajímavá byla už samotná cesta autobusem úzkými silnicemi přes hory, které oddělují Kjóto od jezera Biwa. Naší první zastávkou bylo muzeum jezera Biwa, kde nás spíše než připravená přednáška zaujalo obrovské akvárium s průchozími tubusy či plánek toalet pro snazší orientaci. K obědu jsme dostali tradiční japonské menu: od každého něco v pěkné dřevěné krabičce. Poté jsme vyjeli horskou silnicí do hor ke komplexu buddhistických chrámů Enryakudži. Japonci nás opět překvapili smyslem pro organizaci, pan „Kokodaj“, jak se sám představil, nás poprosil, abychom mu přinesli naše kuřata, až posléze se opravil, chtěl jenom naše lístky k proplacení. My, co jsme se těšili, že se konečně jen tak projdeme lesem, jsme měli smůlu. Jeden Japonec stál na křižovatce a ukazoval cestu, další šel poslední a dohlížel na pomalejší účastníky. Nic pro českého turistu, natož pro nás, geografy. Není nic těžšího, než si udělat v Japonsku něco po svém. Ale i my byli nakonec úspěšní. :)



Postřehy z Japonska: od nacpávačů k defibrilátorům.
Honza Kozák

Během olympiády a následné cesty po centrální části Honšú jsme viděli věci, které by většina lidí očekávala - japonské hory, hustě osídlená japonská města s širokými bulváry i extrémně úzkými uličkami, rýžová políčka, japonské pobřeží, Japonské moře i Tichý oceán, šinkanseny, nacpávače v metru a samozřejmě i horu Fudži. Mluvili jsme také s Japonci, kteří jsou obvykle velmi ochotní, bohužel ještě obvykleji nemluví dobře anglicky (a také opravdu neumí rozlišovat R a L), takže člověk potřebuje opravdu "good ruck", aby se s nimi vůbec dorozuměl. Kromě toho jsme si však také díky zpoždění letadla a ulétnutí letu do Ósaky prohlédli Dubaj a při zpáteční cestě a dalším hrozícím nestihnutí letu si uvědomili, že jednou to prozatím opravdu stačilo. Zjistili jsme, že v srpnu japonské parky opravdu nejsou místy klidu a míru, protože jim vládne neutichající řev cikád. Zjistili jsme, že na každém rohu a v každé vesnici najdete automaty na pití a defibrilátory, a také to, že když se to řekne takhle dohromady, někdo si může mylně myslet, že Japonci mají automaty na defibrilátory (to zas ne!). Zjistili jsme, že i v renomovaném hotelu si můžete uvařit svého švába a že psát žádost v japonštině může být docela velká legrace. A nakonec je určitě ještě mnoho věcí, které jsme o Japonsku vůbec nezjistili, ale za tři týdny se z člověka japanolog prostě nestane.



Kterak čeští chlapci zápasili s japonským švábem v koupelně.
Záznam rozhovoru
Matěj Vaněk


„Hej, v koupelně je šváb!“
„Kde? Co? Fuj! Tak to je teda moc i na mě. Mám vzít noviny?“
„Ne, toho neutlučeš. Jdu pro repelent.“
„Tak já budu hlídat, jestli neuteče.“
„Tady máš, chcípni!“ (střík)
„Teda, ten je rychlej. Kde je?“
„Ááá, ve vaně!“
„Co teď?“
„Co to udělat, jak by to dělali Američani. Prostě nic neřešit a jenom zavolat na recepci. Mám volat recepci, nebo room service?“
„A co bys jim tak asi řek? Ty víš, jak se japonsky řekne šváb?“
„Tak ho zkusím nabrat novinama a vyhodit je z okna.“
„To by chtělo spíš skleničku, on ti totiž uteče.“
„Anebo ho dát do té ruly na výkresy a spálit ho i s ní.“
„To víš že jo, moji rulu.“
„Hej – rychlovarná konvice!“
„Jo, hrnečku vař.“
„Skoč pro vodu.“
„Hej, on už tu není. Néé, je na umyvadle! Fuj! Vedle kartáčku. Ty, jestli mi na něho vlezeš, tak tě zabiju!“ (smích)
„A víte, že když švábovi useknete hlavu, že pojde až za dva dny hlady?“
„On už je teď na stropě na světle!“
„Pojď mi radši pomoct pochopit tu konvici.“
„Dyť je to šroubovací, to jsi snad mohl poznat.“
„Spíš mi řekni, jak budeme lít tu vodu na strop.“ (smích)

[po 5 minutách]
„Hej, to je snad pomalovarná konvice, ne?“ (smích)

[po dalších 10 minutách]
„Už to bude vřít.“
„Počkej, ty hnusný hmyzáku!“
(bouchly dveře na chodbě) „To byl ten šváb?“ (smích)
„Tak a už to je. Jdu. Ještě dej to světlo bokem.“
„On už tam není. Kde zas je? Tady, nad záchodem. Počkej, foťák!“
„Jo, foť to, foť to!“
„Okej, mám to, můžeš.“
„Fajn, leju, ty hmyzáku.“
„Ty, počkej, vždyť máš pod tím elektriku.“
„Tak já ho praštím novinama a pak ho poliju.“
(plác) „Tak a mám tě. Leju.“
„Jo. A teď se ještě zkroutí ten plastový záchod.“

Záchod se nezkroutil a hmyz byl úspěšně zneškodněn. Protože však kluci chtěli svou koupelnu uklizenou, napsali paní uklízečce dopis s prosbou o vyčištění koupelny. Jak již bylo řečeno, Japonci anglicky neumějí a proto za použití Google překladače vytvořili pro paní uklízečku jedinečný dopis, na kterém v japonštině stálo: „Dnes šváb v koupelna. Prosím, uklidit velmi. Děkuji předem. Omlouvám se, neumím Japonec mluvit.“





02.09.2013

Česká reprezentace na National Geographic World Championship v Petrohradu

Také mladší tým soutěžících ve věkové kategorii 12–15 let se již vrátil z ruského Petrohradu, kde reprezentoval Česko na mezinárodní geografické soutěži National Geographic World Championship. Celkové úspěchy všech soutěžních týmů byly velmi vyrovnané a pořadí bylo nesnadné určit. O tom svědčí i skutečnost, že z finálního klání tří nejlepších týmů vyšli s větším odstupem jen vítězové ze Spojených států amerických, zatímco druzí Kanaďané a třetí Indové museli o své pozice ještě bojovat po remíze v extra soutěžním kole. Češi nakonec sice skončili na 15. místě, nutno ovšem dodat, že získali 104 bodů ze 140 možných. Proto můžeme Danielu Vaškovi (Gymnázium Žďár nad Sázavou), Václavu Táborskému (Gymnázium Českolipská, Praha) i Václavu Suchanovi (Gymnázium Nad Alejí, Praha) poděkovat za perfektní zvládnutí záludných úloh a dík patří i učitelům a rodičům, kteří soutěžící připravili a vehementně podporovali. Asi největším zážitkem byla terénní část soutěže. Jednotlivé týmy obdržely fotoaparát, mapu s vyznačenou oblastí pohybu a třemi památkami. Zadání znělo pořídit fotografie třech zadaných památek a sedmi dalších atributů kulturní krajiny ve vymezeném území historické části Petrohradu, o kterých jsou soutěžní týmy přesvědčeny, že co nejpřesněji vystihují kulturněhistorický charakter města.


Český tým v Petrohradu – nahoře s vlajkou Václav Suchan, vlevo Daniel Vašek, vpravo Václav Táborský.
Foto: Aleš Ruda.

Fotogalerii z celé soutěže naleznete na
https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/National_Geographic_World_Championship_2013%2C_Petrohr
23.08.2013

Česká výprava přivezla z Kjóta dvě bronzové medaile!

Tým mladých reprezentantů se vrátil z mezinárodní geografické olympiády iGEO v Kjótu a pomalu se aklimatizuje na české podmínky. V Japonsku v termínu 30. 7. – 5. 8. 2013 bojovaly o medaile čtyřčlenné týmy z 32 zemí světa! Několikadenního klání, které se skládalo z písemného testu, multimediálního testu a terénního šetření se zpracováním výsledků se za Česko zúčastnili: Bruno Jurášek (Gymnázium J. Gutha-Jarkovského, Praha), Jan Kozák (Gymnázium Cheb), Dominik Mazel (Gymnázium a ZUŠ Šlapanice) a Matěj Vaněk (Gymnázium Frýdek-Místek) a to za doprovodu doc. RNDr. Jaromíra Kolejky, CSc. (Masarykova univerzita) a RNDr. Martiny Hupkové (Univerzita Karlova). Česká výprava na mezinárodním poli obstála! Bronzovou medaili získal Honza Kozák a Bruno Jurášek, těsně unikla Matěji Vaňkovi. Kluci se neztratili ani při doplňkových aktivitách, např. kulturním večeru a při prezentaci posterů a patří jim velký dík za důstojnou reprezentaci Česka na poli světové geografie! Po skončení olympiády se český tým vypravil na exkurzi po středním Honšú plnou nezapomenutelných zážitků.



Českou výpravu tvořili (zleva) doc. Jaromír Kolejka, Jan Kozák, Bruno Jurášek, dr. Martina Hupková, Dominik Mazel, (dr. Hana Svatoňová), Matěj Vaněk.


Kluci při kulturním představení seznámili přihlížející s postavou Večerníčka a jeho písničkou...


...a získali přízeň mladých Japonek :-)


Trocha soustředění při rozdávání instrukcí.

20.08.2013
12. 7. 2013 se vítězové letošního celostátního kola Zeměpisné olympiády znovu setkali, a to v Brně na katedře geografie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Zde začala třídenní intenzivní příprava na National Geographic World Championship pro soutěžní věkovou kategorii C (12–15 let) a na International Geography Olympiad (iGeo) pro soutěžní věkovou kategorii D (16–19 let). Mladí geografové řešili pod vedením Hany Svobodové z katedry geografie problémové úlohy spojené s městkou krajinou moderního areálu administrativních budov Spielberk Office Centre. Bezprostřední zpětnou reflexi jim poskytli také kartografové Jan D. Bláha z katedry geografie v Ústí nad Labem a Jan Hátle, garant kategorie B Zeměpisné olympiády.
Druhá část programu Výběrového soustředění se odehrávala ve venkovské krajině Moravského krasu, kde měli soutěžící svoji základnu v objektu Rychta v Krásensku. Odtud podnikli především tematické mapování se zaměřením na vyhledávání pomníků a drobných sakrálních staveb v krajině. Na základě informací zjištěných v terénu vytvořili prezentaci návrhu naučné stezky a obhajovali ji před komisí sestavenou z vedoucích Výběrového soustředění. Ti jim mimo jiné pomohli identifikovat problematická místa v soutěžních úlohách řešených v celostátním kole Zeměpisné olympiády. Aleš Ruda, vedoucí výpravy na soutěž National Geographic do Petrohradu, procvičil se svým týmem úlohy z minulých ročníků soutěže. Obdobnou přípravu absolvovali starší soutěžící, kteří se chystají na iGeo do Kjota s Jaromíre Kolejkou a Martinou Hupkovou.
Nyní nezbývá než popřát všem účastníkům z Česka mnoho úspěchů na mezinárodním geografickém poli a netrpělivě čekat, který cenný kov v srpnu dovezou!


Společné foto v Krásensku. Další obrázky ke stažení na Rajce.net.
Program soustředění viz soubor v .pdf příloze této zprávy.

https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/Soustredeni_pred_mezinarodnimi_geografickymi_soutezemi
04.07.2013

Fotogalerie z celostátního kola ZO 2013 v Praze

Podívejte se do tváře vítězů kategorie C a D celostátního kola Zeměpisné olympiády, které proběhlo 14. a 15. 5. 2013 v Praze.

Kategorie C zleva: Václav Táborský, Václav Suchan, Daniel Vašek



Kategorie D zleva: Dominik Mazel, Bruno Jurášek, Jan Kozák, Jiří Navrátil



Prohlédněte si, jak se soutěžící soustředili při řešení úkolů v terénu i nad atlasem.







Celou fotogalerii najdete na odkazu níže.
https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/Zemepisna_olympiada_2013%2C_ustredni_kolo%2C_Praha/
24.05.2013
Česko již zná vítěze celostátního kola Zeměpisné olympiády 2012/2013.

V kategorii C se na medailových pozicích umístili:
1. Václav Suchan, Gymnázium nad Alejí, Praha
2. Václav Táborský, Gymnázium Českolipská, Praha
3. Daniel Vašek, Gymnázium Žďár nad Sázavou

V kategorii D se na medailových pozicích umístili (s uvedením místa studia):
1. Bruno Jurášek, Gymnázium J. Gutha-Jarkovského, Praha
2. Jiří Navrátil, Gymnázium nad Alejí, Praha
3. Jan Kozák, Gymnázium Cheb
4. Dominik Mazel, Gymnázium a ZUŠ Šlapanice

Všem vítězům gratulujeme a ostatním zúčastněným blahopřejeme ke statečným výkonům!

Výsledkové listiny si můžete prohlédnout ve formátu pdf. v příloze.

Vítězové vzešli z náročného dvoudenního klání. Odpoledne prvního dne strávili soutěžící v terénu v areálu Vyšehradu, kde měli např. s pomocí starých a současných map vyhodnotit změny využití ploch nebo pořídit plán koryta Vltavy. Také společný večer byl zasvěcen geografii – týmy z jednotlivých krajů představovaly ostatním svůj region. Druhý den proběhla v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy soutěž v testování geografických znalostí pomocí písemného a multimediálního testu a test dovednosti práce s atlasem. Pro doprovázející pedagogy byl připraven pestrý program dvou přednášek o současném vývoji krajiny v Česku a o zdrojích dat o obyvatelstvu, druhý den pak školení práce s geografickými informačními systémy. Soutěžní úlohy si můžete vyzkoušet vyřešit i vy:

kategorie C terén zadání - kategorie C terén řešení

kategorie D terén zadání - kategorie D terén řešení

kategorie C písemné zadání - kategorie C písemné řešení

kategorie D písemné zadání - kategorie D písemné řešení

Multimediální test

příloha terén C D zástavba - příloha terén C D měření

příloha terén C D rešení 1 - příloha terén C D řešení 2



24.05.2013
Na základě výsledkových listin krajských kol ZO (11. 4. 2013) byl sestaven celorepublikový pořadník všech soutěžících v krajském kole kategorie C a D a vybráni účastníci ústředního kola ZO, které proběhne v budově Přírodovědecké fakulty Univerizity Karlovy v Praze ve dnech 14. –15. 5. 2013.
Kromě vítězů z každého kraje postupuje do ústředního kola v každé kategorii také 10 dalších nejlepších řešitelů v Česku.
Seznam účastníků je v příloze.
Gratulujeme všem úspěšným řešitelům a prosíme, aby si přečetli pozvánku s organizačními pokyny (zde) a do 30. 4. 2013 na e-mail silvie.kucerova@natur.cuni.cz (organizační garantka S. R. Kučerová) zaslali vyplněnou závaznou přihlášku, která je součástí pozvánky.

Na viděnou se těší organizační tým ZO.

05.05.2013
Ve čtvrtek 11. 4. 2013 proběhlo na celém území České republiky krajské kolo Zeměpisné olympiády. Blahopřejeme všem účastníkům a děkujeme všem organizátorům a dalším, kteří se na uspořádání krajského kola podíleli.

Jména úspěšných řešitelů kategorie C a D, kteří postoupí do ústředního kola Zeměpisné olympiády, které se uskuteční v budově Přírodovědecké fakulty univerzity Karlovy v Praze ve dnech 14.-15. 5. 2013, budou známa ihned poté, co tým organizátorů sestaví žebříček nejúspěšnějších řešitelů. Již nyní se mohou z postupu radovat vítězové, kteří obsadili v krajích 1. místo. Všichni postupující budou včas vyrozuměni, jejich seznam bude k dispozici na tomto webu. Program ústředního kola a základní informace jsou zveřejněny v příloze. Účastníkům budou zaslány spolu se závaznou přihláškou podrobné pokyny.

V letošním ročníku ZO není vyhlášeno ústřední kolo Zeměpisné olympiády pro soutěžní kategorie A a B. Vítězové těchto nejmladších kategorií budou pozváni na celostátní kolo soutěže Eurorebus, které se bude konat 14. 6. 2013. Gratulujeme vítězům a přejeme jim mnoho úspěchů ve finálním klání Eurorebusu!

S účastníky ústředního kola Zeměpisné olympiády a jejich pedagogickým doprovodem se těšíme na viděnou v Praze!
Organizační tým ZO.

kategorie A zadání - kategorie A řešení

kategorie B zadání - kategorie B řešení

kategorie C zadání - kategorie C řešení

kategorie D zadání - kategorie D řešení


12.04.2013

Úlohy okresního kola Zeměpisné olympiády 2012/2013

Okresní kolo Zeměpisné olympiády (pro soutěžní kategorie A–D) proběhlo 14. 3. 2013 (v případě konání jarních prázdnin ve vybraných okresech v náhradních termínech). Gratulujeme všem, kteří se zúčastnili!

kategorie A zadání - kategorie A řešení

kategorie B zadání - kategorie B řešení

kategorie C zadání - kategorie C řešení

kategorie D zadání - kategorie D řešení


27.02.2013


Podporují nás

 © GEO v1.60 (22-11-2023)