Ročník 2014/2015

Tři medaile z Ruska

Česká reprezentace veze z Mezinárodní geografické olympiády iGeo v ruském Tveru tři bronzové medaile pro Lukáše Kleina, Radka Pilečka a Ondřeje Novotného. Také čtvrtý člen výpravy, Michael Matějka, se umístil v první stovce soutěžících. Český tým jako celek skončil na 22. místě na světě, tj. přibližně v polovině žebříčku. Navíc jsme excelovali na kulturním nesoutěžním programu s vystoupením o Spejblovi a Hurvínkovi a s hudební produkcí. Děkujeme reprezentačnímu týmu i coachům Haně Svobodové a Hance Pařízkové za tvrdou práci! V příštím roce se iGeo uskuteční v čínském Beijingu.

Pod fotografiemi si můžete přečíst reflexi soutěžního pobytu v Rusku od Michaela a Radka a na samém konci zprávy shlédnout video s vystoupením českého týmu.
Zde je výsledková listina iGeo 2015 od pořadatele.



Lukáš se stal i mediální hvězdou ruské regionální televize.



Náš pobyt v Rusku
Na ruské půdě jsme se ocitli v pondělí 10. 8. po 15. hodině, když jsme přistáli na runwayi šeremetěvského letiště. Nejdříve jsme museli projít pasovou kontrolou, to znamenalo skoro dvě hodiny čekat v příletové hale. Slunce již klesalo k obzoru, když jsme autobusy vyrazili směr Computeria, Tverská oblast. Do tábora jsme dorazili až po tmě, zato jsme byli přivítáni tradičním ruským způsobem – chlebem a solí. Ubytování nás příjemně překvapilo, ne však naše „team leaderky“ to jejich. V našem pokoji byla i sprcha s rádiem, kterou jsem se naučil obsluhovat asi tak po třech dnech. Celý týden jsme měli nabitý program v táboře a čekalo nás i několik exkurzí. V Computerii se odehrály všechny testy s výjimkou field worku, jehož část proběhla ve městě Starica, které postupně ztrácí význam ve srovnání s většími sídly v okolí. V kempu probíhal i kulturní program, český tým se proslavil hrou na lahve od našeho národního nápoje.





Jeden den k nám měly „přijet suvenýry“, nakonec z toho byl pěkný jarmark s ukázkou řemesel a tradičního pití čaje. Naše exkurze s policejním doprovodem směřovaly do blízkých měst Tver (poměrně pěkné centrum u Volhy) a Toržok (několik chrámů na které je nejlepší výhled z parku u řeky). V neděli jsme po dlouhé cestě na západ navštívili jezero Seliger, na kterém kterém vítr a chlad zvěstovaly přicházející podzim, a opravený Nilovský klášter, z jehož věže je nádherný výhled na jezerní oblast i okolní lesy.



V pondělí nás ještě čekal přesun do Moskvy (kolem starých i nových paneláků), prohlídka města z oken autobusu a slavnostní vyhlášení výsledků na Lomonosovově univerzitě. Letadlo nám odlétalo ve 21.05.
Michael

Rusko – země neomezených možností, ale i druhů policejní ochrany
Český tým se i v letošním roce zúčastnil mezinárodní geografické olympiády. IGeo 2015 se konala v ruské oblasti Tver – konkrétně v kempu zvaném Camputeria (přibližně 200 km od Moskvy). Příjemným překvapením byl uvítací výbor v čele s ženštinami v krojích, které nám nabízely k ochutnání tradiční chléb se solí.



První den byl programově velmi volný, jelikož některé týmy přijížděly až v odpoledních hodinách. Český tým volno využil sportovně a také k seznámení se soutěžícími z jiných států světa. Zřejmě nebylo zcela moudré vyzvat k fotbalovému utkání partu dánských kluků, kteří již od pohledu vypadali mnohem sportovněji než my, ale o zábavu během zápasu nebyla nouze. Slavnostní zahájení bylo pěkné a rychle odbyté, avšak ničím mě výrazně nenadchlo.
Týden plynul velmi rychle. Testy jsme vždy nějak napsali a těšili se na dobrodružné výlety po ruských městech a přírodě. Tak slavné to zase nebylo. Na exkurzích byl největším zážitkem policejní doprovod, který nám prorážel cestu a v případě odbočování jí někdy dokonce i zatarasil.



Okrajové části ruských měst jsou pokryty paneláky – tzv. Chruščovovy domy, které mají pět pater, což je maximum, aniž by byla nutnost konstruovat výtah, čímž by se značně zvýšily náklady na výstavbu. Japonská výprava byla z pohledu na tyto paneláky tak ohromená (zřejmě negativně), že dokonce ani nefotili.

Hlídáni jsme byli nejen během pobytu v kempu, kde neustále chodila ochranka, ale dokonce i během výletů. Při prohlídce Tveru naši skupinku sledoval „tajný agent“. Myslel jsem, že podobné scény jsou k vidění jen ve filmech, ale Rusko mě vyvedlo z omylu. Celou trasu nás následoval, sedal v parcích na lavičky a dělal, jako že s námi nemá nic společného. Schovávání za stromy mu příliš nevycházelo vzhledem k jeho objemnější postavě. Při výletu lodí po jezeře Seliger nás následovaly dva policejní čluny, pro které bylo již takřka nemožné snažit se být nenápadnými. Nezvyklé také bylo, že na všech delších zastávkách při našem cestování po Rusku, s sebou organizátoři převáželi mobilní chemické záchody toi-toi a pro úkryt a občerstvení vystavěli party stan.



Ještě bych zmínil úžasnou destinaci praktické terénní části soutěže. „Úžasnou“ je ale opět myšleno pouze ironicky. Skoro dvě hodiny trvala cesta autobusem do zcela obyčejného městečka, kde jsme vypracovávali nejrůznější úkoly. Když se nás ale následující den v druhé části úkolu zeptali, jak bychom město vylepšili, aby se mohlo do budoucna rozvíjet a stát se konkurenceschopným okolním významnějším městům, každý z nás v tu chvíli pomyslel na to samé – zbourat a bude klid! Touha soutěžících po bodech nakonec každého donutila se hlouběji zamyslet a zkusit přijít s nějakým originálním řešením, avšak jednoduché to opravdu nebylo.





Když jsme se během závěrečného ceremoniálu na půdě Lomonosovovy univerzity v Moskvě dozvěděli, že získáváme tři bronzové medaile, uznali jsme, že tento náročný týden nebyl zbytečný a že nakonec budeme na to Rusko vzpomínat převážně v dobrém.

Radek

video s představením tradičních českých postaviček Spejbla a Hurvínka (430 MB)

video s hudební produkcí Skákal pes přes oves na pivní láhve (200 MB)

Více informací o pobytu v Rusku v časopise Informace ČGS 2015/2.


18.08.2015
Mezinárodní geografická olympiáda iGeo pro soutěžní kategorie D se letos uskuteční v oblasti Tver v Rusku 11.–17. 8. v souvislosti konání konference Mezinárodní geografické unie (IGU).
Mezinárodní soutěž National Geographic World Championship pro věkovou soutěžní kategorii C, která se měla původně konat ve švédském Stockholmu, bohužel neproběhne, jelikož ji pořadatel v prosinci 2014 kvůli organizačním problémům zrušil.
Česká reprezentace se na soutěž intenzivně připravuje, například na soustředění s tutory Zeměpisné olympiády v Jedovnicích 24.–26. 7. Na toto soustředění byli pozváni i soutěžící kategorie C, ačkoli do zahraničí letos neodjíždějí. Harmonogram soustředění a další instrukce viz soubor DOC v příloze této zprávy.
Bližší informace k soutěži iGeo jdou dostupné jsou na http://igeo2015.com/ a v souboru PDF v příloze.

Soustředění obrazem:
Celá fotogalerie ze soustředění je dostupná na: http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz

Toto jsou všichni účastníci soustředění - soutěžící, jejich tutoři i pozorovatelé.



V tropických vedrech soutěžící sledovali téměř jako z výsměchu areál bývalé lyžařské sjezdovky ve Wilsonově lese v Brně a vypracovávali odborné stanovisko jejího potenciálního obnovení a rozšíření.





Večer svůj projekt představovali fiktivnímu zastupitelstvu složeného z tutorů.



Téměř do nočních hodin následovalo školení z kartografie.



To soutěžící využili hned druhý den při mapování funkčních ploch v jedovnickém autocampu. Výsledky opět sloužily jako podklad pro formulaci rozvojové strategie. Tentokrát prezentované a diskutované v angličtině. Mapové výstupy najdete ve fotogalerii na http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz



Držte nám palce na iGeo v ruském Tveru!





A pokud chcete zkontrolovat naši důkladnou přípravu na soustředění, nahlédněte do zadání fieldworků:

Fieldwork Obnovení sjezdovky

Fieldwork využití autocampu



13.07.2015

Soutěžní soustředění vítězů krajských kol kategorií A a B

V loňském roce jsme dobrovolnicky, bez garance MŠMT, uspořádali ve spolupráci s Ekologickým centrem Orlov, o. p. s. na přání soutěžících, rodičů a pedagogů soutěžní soustředění pro nejmladší kategorie ZO (A a B). Letos jsme na úspěšnou akci navázali a odstartovali v Orlově její 2. ročník ve dnech 12. a 13. 5.
První den byl určený soutěžní věkové kategorii A (6. třída ZŠ), druhý den potom kategorii B (7. třída ZŠ).





Soutěžící se museli vypořádat s multimediálním testem geografických znalostí...



... a zvláště pak s prací v terénu. Zde si mohli vyzkoušet měření s totální stanicí a rýsování mapy,





práci s hydrologickou vrtulí



a také vymezování dojížďkových regionů obyvatel do zaměstnání s pomocí administrativní mapy a dat ze sčítání lidu, domů a bytů.



Účastníci si vedli výborně, a proto byli oceněni všichni. Zvláštní cenu za práci v terénu pak získal tým ve složení Filip Holoubek (Gymnázium Třebíč), Vojtěch Krobot (Mendelovo gymnázium, Opava) a Ota Ščuglík (ZŠ Brumov-Bylnice).





Za analýzu dojížďkových regionů a práci se statistickými daty byli oceněni Matěj Meduna (Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko) a Jakub Vojtěch Roule (Gymnázium Arcus), přičemž je třeba zmínit i precizní práci a "pevnou kartografickou" ruku Martina Mlečky (ZŠ TGM Rajhrad). Speciální ocenění za aktivní řešení geografických problémů obdrželi Jitka Walhauserová (ZŠ TGM Jihlava) a Šimon Glück (Gymnázium Komenského, Písek).



Nejvyšší počet bodů za multimediální test, a tedy i hlavní cenu - čelovou svítilnu - vybojoval v kategorii B Michal Grus (Gymnázium Dobruška) a v kategorii A Martin Mlečka, který si s pouhými dvěma chybnými odpověďmi vedl ještě lépe než jeho starší kolega, a tím se stal hlavním výhercem soustředění.
Podrobnosti k vyhlášení soustředění jsou uvedeny v PDF souboru v příloze. Celá fotogalerie z Orlova je zveřejněna na http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz. Všem soutěžícím i jejich laskavému doprovodu přejeme hodně geografických zážitků a Ekologickému centru Orlov děkujeme za příjemné zázemí.

Propozice

03.05.2015
Celostátní kolo 17. ročníku Zeměpisné olympiády již zná své vítěze. Zajímavostí je, že letos dvě vítězství putují do dvou stejných škol.

V kategorii C (12–15 let):
1. Jakub Urban (Biskupské gymnázium a mateřská škola Barvičova 85, Brno),
2. Lukáš Nekvinda (Gymnázium a JŠ s právem SJZ Svitavy, Sokolovská 1638)
3. Jakub Strašlipka (Gymnázium F. X. Šaldy, p. o., Partyzánská 530, Liberec)



a v kategorii D (16–19 let):
1. Lukáš Klein (Gymnázium F. X. Šaldy, p. o., Partyzánská 530, Liberec),
2. Michael Matějka (Gymnázium a JŠ s právem SJZ Svitavy, Sokolovská 1638)
3. Radek Pileček (Gymnázium Komenského 89, Písek).



Letošní celostátní kolo se zdaleka nekonalo jen v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, stejně jako se laboratoř geografa zdaleka nenachází mezi čtyřmi zdmi.
Soutěžící strávili celé pondělní odpoledne v lokalitě Svatý Jan pod Skalou



V terénu si museli osvojit i práci s některými specializovanými přístroji jako např. teodolit





či kalibrovaná nádoba pro měření průtoku vody.



Pracovali i na takových netradičních místech jako hřbitov.



Museli zapojit strategické myšlení pro vytvoření SWOT analýzy a časoprostorové koordinace fiktivního cyklistického závodu (ten ovšem již s předchozí zmínkou o hřbitovu nesouvisí!).





Druhý den na účastníky celostátní soutěže čekala ještě práce s atlasem,



test znalostí a multimediální test.



Potom již bylo zřejmé, jaký tým čtyř nejúspěšnějších řešitelů kategorie D v srpnu odjede na Mezinárodní geografickou olympiádu iGeo do ruské oblasti Tver, v doprovodu Hany Svobodové (MU Brno) a Hany Pařízkové (opakované vítězky mezinárodních geografických soutěží). Budou to Lukáš Klein, Michael Matějka, Radek Pileček a Ondřej Novotný. Podrobnosti o této akci budou postupně zpřesňovány na těchto webových stránkách.
Úplné výsledkové listiny celostátního kola ZO najdete v pdf příloze.
Zadání i řešení všech úloh v celostátním kole si můžete prohlédnout zde:

kategorie C terén zadání - kategorie C terén řešení

kategorie D terén zadání - kategorie D terén řešení

kategorie C atlas a test zadání - kategorie C atlas a test řešení

kategorie D atlas a test zadání - kategorie D atlas a test řešení

multimediální test - zvuk k multimediálnímu testu

Každopádně soutěžícím elán do práce nechyběl.



Celá fotogalerie ze soutěžních dnů je dostupná na: http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz

14.04.2015

Postupující do ústředního kola ZO 13.–14. 4. 2015

Výsledky krajských kol jsou zde – v souboru v příloze.

Soutěžícím kategorie C a D, jejichž jména jsou podbarvena žlutou a červenou barvou, bude nabídnuta účast v ústředním kole, které se uskuteční 13. a 14. 4. 2015. Bude jim v nejbližších dnech e-mailem rozeslán informační dopis. Na základě něj je třeba se nejpozději do 7. 4. 2015 přihlásit prostřednictvím on-line registračního formuláře do ústředního kola. V kategorii C navíc mimořádně postupují dva další soutěžící se stejným součtem bodů (označeni světle červenou barvou).

Soutěžícím kategorie A a B, jejichž jména jsou podbarvena žlutou barvou, bude nabídnuta účast na celorepublikovém soutěžním výběrovém soustředění, které se uskuteční na půdě Ekologického centra Orlov, o.p.s. u Příbrami 12. a 13. 5. 2015 pro kategorii A a 13. a 14. 5. 2015 pro kategorii B. Koncem dubna jim bude rozeslán e-mailem informační dopis. V případě, že vítěz nabídku účasti na soustředění nevyužije, bude postoupena dalšímu v pořadí.

Gratulujeme všem, kteří se ZO v letošním ročníku zúčastnili i těm, kdo jim pomáhali se na soutěž připravit, a s vítězi krajských kol se těšíme brzy na shledanou na ústředním kole v Praze! Nezbytné pokyny všichni zájemci naleznou v pdf souboru s propozicemi ústředního kola, které bude v nejbližších dnech připojeno k této zprávě.

Postupující do ústředního kola
Propozice

26.03.2015

Úlohy krajského kola Zeměpisné olympiády 2014/2015

Krajské kolo Zeměpisné olympiády (pro soutěžní kategorie A–D) proběhlo 17. 3. 2015. Gratulujeme všem, kteří se soutěžního klání zúčastnili.
Jakmile bude sestaven žebříček pořadí soutěžících za celé Česko, bude zveřejněn na těchto webových stránkách. Do celostátního kola pro soutěžní kategorii C a D automaticky postupuje vítěz z každého kraje plus deset dalších nejlepších řešitelů v Česku. Všichni potenciální účastníci celostátního kola budou obesláni e-mailem s pokyny pro přihlášení, nejpozději počátkem dubna.
Na konci dubna budou obesíláni také vítězové kategorií A a B s nabídkou možnosti účasti na celostátním soutěžním soustředění v Ekocentrum Orlov u Příbrami.
Závěrem se ještě jednou omlouváme krajským organizátorům za opravené řešení dodané několik dní před soutěží, ale nápravu bylo třeba zjednat, aby soutěžící měli rovné podmínky. Všechna zadání a řešení si můžete prohlédnout zde:

kategorie A zadání - kategorie A řešení

kategorie B zadání - kategorie B řešení

kategorie C zadání - kategorie C řešení

kategorie D zadání - kategorie D řešení


21.03.2015
Dne 9. 3. 2015 byla odeslána krajským garantům soutěží zadání a autorská řešení krajského kola 17. ročníku Zeměpisné olympiády 2014/2015. Dokumenty by se tedy měly bezpečně dostat až ke krajským organizátorům. Ti mají k dispozici také pokyny ke krajskému kolu. Prohlédněte si tyto pokyny v pdf souboru, jsou důležité i pro vás, kteří se na krajského kolo ZO připravujete. Hodně štěstí a těšíme se na viděnou v Praze!

09.03.2015

Úlohy okresního kola Zeměpisné olympiády 2014/2015

Okresní kolo Zeměpisné olympiády (pro soutěžní kategorie A–D) proběhlo 17. 2. 2015 (v případě konání jarních prázdnin ve vybraných okresech v náhradních termínech). Gratulujeme všem, kteří se zúčastnili. Oproti loňskému roku, kdy řada soutěžících a učitelů poukazovala, že jsou otázky “příliš obtížné a odrazující od výuky zeměpisu”, jsme se snažili být v zadání úloh "mírnější". Rádi si přečteme váš názor, zda se nám to alespoň trochu podařilo.
Hodně zdaru do krajského kola přeje organizační tým.



kategorie A zadání - kategorie A řešení

kategorie B zadání - kategorie B řešení

kategorie C zadání - kategorie C řešení

kategorie D zadání - kategorie D řešení


28.02.2015
Dne 6. 2. 2015 byla odeslána krajským garantům soutěží zadání a autorská řešení okresního kola 17. ročníku Zeměpisné olympiády 2014/2015, které proběhne v úterý 17. 2. 2015 (případně v jiném blízkém termínu kvůli jarním prázdninám dle pokynů okresních organizátorů). Dokumenty by se tedy měly bezpečně dostat až k okresním organizátorům. Ti mají k dispozici také pokyny k okresnímu kolu.
Prohlédněte si tyto pokyny v pdf souboru, jsou důležité i pro vás, kteří se na okresní kolo ZO připravujete. Hodně štěstí!
Úlohy i s řešením budou na tomto webu zveřejněny 2. 3. 2015. Do tohoto data není přípustné jinou cestou šířit zadání a autorská řešení okresního kola ZO.

09.02.2015

Ústřední téma ZO 2015 v Geografických rozhledech

Ve 2. čísle Geografických rozhledů, které vyšlo na počátku prosince 2014, byl zveřejněn článek Miroslava Šobra a Silvie R. Kučerové pojednávající o ústředním tématu ZO 2015: "voda". V článku je postupně věnována pozornost jednotlivým dílčím tématům souvisejícím s vodou. Toto pojednání může posloužit nejen jako námět k přípravě na Zeměpisnou olympiádu, ale také jako určité schéma výuky o vodě v rámci zeměpisu. Na závěr každé části je formulováno několik cílů vzdělávání v daném tématu. Časopis Geografické rozhledy je možné objednat na internetové stránce http://geography.cz/geograficke-rozhledy/

16.12.2014
Organizační a odborný garant Zeměpisné olympiády - Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Českou geografickou společností - z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašují 17. ročník soutěže pro talentované žáky ZŠ a studenty SŠ. Podrobnosti k letošnímu ročníku jsou uvedeny v pdf dokumentu v příloze.

Zúčastníte se letos i Vy? Těšíme se na Vás!

Organizační tým


05.10.2014


Podporují nás

 © GEO v1.60 (22-11-2023)