Ročník 2013/2014

Setkání účastníků zahraničních olympiád 2014

V předvánočním čase proběhlo v Národní technické knihovně v Praze setkání účastníků zahraničních olympiád roku 2014 za účasti hostů z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěžící v Mezinárodní geografické olympiádě zde samozřejmě nechyběli! Kromě pamětního listu za reprezentaci České republiky v mezinárodních vědomostních soutěžích si odnášeli také zajímavé knižní publikace.


Na fotografii zleva: Dominik Mazel, Pavel Genzer, Hana Pařízková, Filip Hulec

17.12.2014

Ohlédnutí za iGeo 2014

Než definitivně zahájíme nový ročník Zeměpisné olympiády školního roku 2014/2015, připomeňme si ještě atmosféru krakovské Mezinárodní olympiády.

Kuriozity polského jazyka
Hana Pařízková

To, že se letošní mezinárodní zeměpisná olympiáda konala v polském Krakově, nás, český tým, zprvu zrovna nenadchlo – přece jen nás asi všechny trošku mrzelo, že se nepodíváme do nějaké exotičtější země (alespoň mě to tedy mrzelo určitě). Jak se ale později ukázalo, přineslo to i mnohé výhody – třeba to, že pro nás prakticky neexistovala jazyková bariéra. Polština je češtině opravdu hodně podobná a my jsme brzy zjistili, že když se soustředíme, jsme schopni alespoň základní smysl sdělení pochytit. Otevřelo nám to netušené možnosti: Při slavnostním zahájení soutěže jsme si většinu projevů mohli vychutnat hned dvakrát, nejprve v polštině, a poté v angličtině, a posoudit tak i kvalitu překladu. Občas jsme od polských organizátorů pochytili větičky, které uším účastníků rozhodně určené nebyly (třeba když si naši průvodci městem navzájem stěžovali, jak jsme strašně pomalí). Nic nebylo problém, ani to, když jsme zrovna ten večer, kdy měl na recepci službu pán nehovořící anglicky, ztratili klíče od pokoje (ano, i to se nám povedlo). Navzdory tomu, jak moc si jsou čeština a polština blízké, jsme ale po takřka dvou týdnech strávených v Polsku nutně museli nabýt dojmu, že polština je jazyk podivný, ba přímo bizarní. Jak jinak by mohla běžně používat slova jako „informatyka“, „univerzytet“ či „egzotyka“? Při návštěvě malého muzea věnovaného polskému národnímu hrdinovi Tadeuszi Kościuszkovi jsem si nevěřícně fotila informační panel věnovaný americkému prezidentovi „Jerzymu Washingtonovi“, a když jsme si v Gdaňsku koupili polské zeměpisné atlasy, strávili jsme následující večer tím, že jsme v nich vyhledávali takové kuriozity jako „Ocean Spokojny“, „Norymberk“ či „Meksyko“. Pomyslnou první příčku v žebříčku polských jazykových zvláštností ale v očích všech účastníků letošní iGeo bez pochyby získala ulice nesoucí jméno Gramatyka.




Další fotografie z Krakova najdete na Rajče.cz. Následující video je z (multi)kulturního večera, v rámci něhož měli soutěžící za úkol představit "něco typického pro svoji vlast". Co si vybral český tým? Však se podívejte...



29.09.2014

Mladé naděje české geografie vezou z Krakova dvě medaile

Pondělním slavnostním ceremoniálem a předáním medailí skončil již 11. ročník světové zeměpisné olympiády v polském Krakově. Naši talentovaní zástupci se mezi 144 soutěžícími rozhodně neztratili! Nejúspěšnější z českých zástupců v soutěži byla Hana Pařízková, která se umístila na 24. místě a veze si domů stříbrnou medaili. Další medaili pro český tým vybojoval Filip Hulec, který skončil celkově na 60. místě (bronzová medaile). Dominik Mazel a Pavel Genzer na medaile sice nedosáhli, ale i přesto podali v ostré konkurenci velmi dobrý výkon. Celkovým vítězem mezi jednotlivci se stal James Mullen z USA, mezi 36 týmy zvítězili Singapurci. Český tým skončil na 22. místě. Děkujeme čtyřem mladým geografům i jejich dvěma tutorům za příkladnou reprezentaci Česka a uvidíme, jak se našim zástupcům bude dařit příští rok v Rusku.


Zleva: Dominik Mazel, Pavel Genzer, Filip Hulec, Hana Pařízková


Naši medailisti


20.08.2014
Školní rok 2013/2014 již skončil. Ale ročník 2013/2014 Zeměpisné olympiády ještě ne. Nejvyšší soutěž - Mezinárodní geografická olympiáda - je teprve před námi! Prázdniny Hany Pařízkové, Filipa Hulce, Pavla Genzera a Dominika Mazla budou poněkud pracovní. Pod vedením Hany Svobodové (hsvobodova@ped.muni.cz) a Libora Lněničky z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity odjíždějí v srpnu na týden do polského Krakova na mezinárodní soutěž a na týdenní exkurzi po Polsku. Soutěžící se na cestu již připravují. Vytvářejí návrh posteru, na kterém budou prezentovat Česko, zjišťují informace o Krakově a okolí, studují doporučené materiály, procházejí si soutěžní otázky z minulých ročníků. 18.–20. 7. prošli v Brně a v Jedovnicích v Moravském krasu třídenním intenzivním soustředěním s instruktáží organizátorů a tutorů Zeměpisné olympiády.


Soustředění se zúčastnil také jeden z vítězů celostátního kola ZO mladší věkové kategorie C Matouš Najman.


První den prokazovali mladí geografové v Brně dovednost tvorby náčrtu a plánu území z vyhlídkového místa Stránská skála



Po přednášce k základním kartografickým dovednostem tutorů Jana D. Bláhy a Jana Hátleho pokračovali v mapování i druhý den. Tentokrát ale již měli k dispozici mapový podklad, do něhož vyznačovali charakteristiky zástavby v obci Březina.


Výsledek své půldenní práce musel celý tým prezentovat a navrhnout výstavbu domu s pečovatelskou službou a novou trasu autobusové linky.


Toto je reprezentační tým Zeměpisné olympiády Česko, který 11. 8. vyráží do Krakova do boje o cenné kovy. (Tedy Matouše z kategorie C nahradí v Polsku Pavel Genzer z kategorie D). Držme jim palce, ať si z mezinárodní soutěže dovezou především zajímavé a skvělé zážitky!

Bližší informace k Mezinárodní geografické olympiádě zde.

Další fotografie ze soustředění na Moravě zde:
https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/
27.06.2014
Na loňské přání soutěžících zorganizovat celostátní soutěž pro vítěze krajských kol kategorií A a B Zeměpisné olympiády letos organizátoři ve spolupráci s Ekologickým centrem Orlov, o.p.s. nabídli vítězům účast na soutěžním soustředění v Orlově u Příbrami 13. a 14. května. Zúčastnilo se 16 soutěžících obou kategorií A i B a pod vedením Silvie R. Kučerové, Miroslava Šobra a Jana Hátleho z organizačního týmu ZO prožili pravý terénní výcvik ostříleného geografa. Vyměřování vzdáleností, zakreslování panoramatického náčrtu a vytváření podkladů pro územní plán se totiž neodehrávalo vždy za slunečného a příznivého počasí. Na řadu přišly i pláštěnky a večer pořádná únava. Nejlépe se s prací v terénu vypořádali Barbora Hluštíková z Gymnázia Česká Lípa, Barbora Nováková z Gymnázia Pierra de Coubertina Tábor, Filip Ščerba z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem, Vojtěch Turland z Gymnázia a ZUŠ Šlapanice a Václav Trpišovský z Open Gate School Babice. Filip Ščerba získal i ocenění za nejlepší panoramatický náčrtek.

Soutěžící mohli poměřit své síly také v multimediálním testu, který obsahoval otázky ze všech geografických disciplín. Největším oříškem byly úlohy čtení informací z fotografií. Ale jinak si soutěžící vedli výborně, nejlépe pak Michal Grus z Gymnázia Dobruška a Jakub Juračka z Gymnázia Žďár nad Sázavou.
Všichni si vyzkoušeli řadu úkolů, na které při běžné výuce nezbývá čas, a kromě nových postřehů si domů odváželi také drobné dárky. Nejzajímavější cenou byla bezesporu vstupenka do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, věnovanou Ekologickým centrem Orlov, o.p.s.

Propozice k soustředění naleznete v přiloženém pdf dokumentu. Zejména si ale můžete prohlédnout ochutnávku z fotogalerie - její plná verze je dostupná na http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz. Nabídka podobné akce bude pro vítěze přichystána i napřesrok.



Toto jsou účastníci soutěžního soustředění.


Vyhodnocení multimediálního testu geografických znalostí a dovedností.


Určování zeměpisné šířky pomocí délky stínu.


Vytváření panoramatického náčrtu.


Geodetické zaměření území.


Mapování funkčního využití ploch v sídle Orlov.


Tvorba plánu území.



14.05.2014

Finále ZO v Českém rozhlase

Pořadatelé i soutěžící ve finále ZO v Praze se stali účinkujícími v reportáži Magazínu Leonardo Českého rozhlasu Plus, který odvysílal ve středu 30. 4. reportáž ze soutěžního klání. Poslechnout si ji můžete na odkazu níže. Hlavní část reportáže začíná ve 13. minutě a 40. sekundě.
https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3112709
02.05.2014
Vítězové kategorií A a B krajského kola 16. ročníku Zeměpisné olympiády 2013/2014 mají možnost využít nabídku účasti na soutěžním soustředění, které proběhne na půdě Ekologického centra Orlov, o.p.s. u Příbrami ve dnech 13. a 14. 5. souhrnně pro kategorii A i B. Bližší informace naleznete v přiložném pdf dokumentu. Vítězové, případně náhradníci jsou průběžně obesíláni organizátory soustředění.

29.04.2014
Rozmary aprílové počasí letošního 14. a 15. dubna zažili zvláště účastníci 16. ročníku celostátního kola Zeměpisné olympiády, kteří v dešti střídaném kroupami a sněžením řešili terénní část soutěže. To, že dosáhli excelentních výsledků, svědčí o tom, že geograf se v terénu neztratí a taková práce je mu vlastní.
Nejlepších 49 soutěžících letos přijelo prokázat své geografické dovednosti a znalosti na půdu Geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde se po dvoudenním vyčerpávajícím klání stali vítězi celostátního kola

v kategorii C (12–15 let):
1. Jakub Fanta (Gymnázium Boskovice),
2. Matouš Najman (Malostranské gymnázium, Praha)
3. Kryštof Smyčka (Gymnázium Šternberk)

a v kategorii D (16–19 let):
1. Hana Pařízková (Gymnázium Velké Meziříčí),
2. Filip Hulec (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice)
3. Pavel Genzer (Gymnázium Lesní čtvrť Zlín).

Úplné výsledkové listiny najdete v pdf příloze.
Ve velmi náročném programu se střídala práce v terénu a práce s atlasem s testováním odborných geografických znalostí. Ve zrevitalizovavné pražské čtvrti Karlín čekalo na soutěžící měření výšky hladiny vody při povodni v roce 2002, vyměřování vzdáleností v terénu nebo mapování společenské a ekonomické proměny této čtvrti v posledních dvaceti letech. Fotogalerii z akce pro vás na tomto místě v nejbližší době připravíme.
Tým prvních čtyř nejúspěšnějších řešitelů (Hana Pařízková, Filip Hulec, Pavel Genzer a Dominik Mazel) postupuje na Mezinárodní geografickou olympiádu iGeo, která se uskuteční v polském Krakově v srpnu 2014. O této akci budeme průběžně informovat.

Zde si můžete prohlédnout zadání i řešení všech úloh v celostátním kole, s nimiž se soutěžící museli vypořádat:

kategorie C terén zadání - kategorie C terén řešení

kategorie D terén zadání - kategorie D terén řešení

kategorie C písemný test zadání - kategorie C písemný test řešení

kategorie D písemný test zadání - kategorie D písemný test řešení

multimediální test

kategorie C, D terén obrázek 1

Stručná fotoreportáž:


Toto jsou účastníci celostátního kola 16. ročníku Zeměpisné olympiády 2013/2014.


Práce v terénu zahájena u kostela na Karlínském náměstí.


Vyměřování nejrůznějšími nástroji.


Měření na další způsob.


A nyní vše rychle zaznamenat.


Šetření využití parteru domů.


Na Štvanickém zdymadle před krupobitím.


Testování geografických znalostí a práce s atlasem.


A konečně slavnostní vyhlášení výsledků v Rezidenci primátora hlavního města Prahy.


Skleněná trofej pro vítěze.


A to jsou ti, kteří ji obdrželi v kategorii C – zleva: Matouš Najman, Jakub Fanta, Kryštof Smyčka...


... a v kategorii D – zleva: Filip Hulec, Hana Pařízková, Pavel Genzer.

Všechny obrázky z akce si můžete prohlédnout na:
https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/
15.04.2014

Úlohy krajského kola Zeměpisné olympiády 2013/2014

Krajské kolo Zeměpisné olympiády (pro soutěžní kategorie A–D) proběhlo 17. 3. 2014. Gratulujeme všem, kteří se soutěžního klání zúčastnili. Chcete-li poměřit síly nebo si zkontrolovat své řešení, můžete nahlédnout do souborů se zadáním a řešením všech soutěžních úloh.

kategorie A zadání - kategorie A řešení

kategorie B zadání - kategorie B řešení

kategorie C zadání - kategorie C řešení

kategorie D zadání - kategorie D řešení


28.03.2014
Dlouho očekávané výsledky krajských kol jsou zde!

Soutěžícím kategorie C a D, jejichž jména jsou podbarvena žlutou a oranžovou barvou, bude nabídnuta účast v ústředním kole, které se uskuteční 14. a 15. 4. 2014. Bude jim v následujících dnech e-mailem rozeslán informační dopis. Na základě něj je třeba se e-mailem do 1. 4. 2014 přihlásit do ústředního kola. Zvláštní gratulace patří Haně Pařízkové z Gymnázia ve Velkém Meziříčí, která získala v kategorii D 100 % bodů!

Soutěžícím kategorie A a B, jejichž jména jsou podbarvena žlutou barvou, bude nabídnuta účast na celorepublikovém soutěžním výběrovém soustředění, které se uskuteční na půdě Ekologického centra Orlov, o.p.s. u Příbrami 13. a 14. 5. 2014 pro kategorii A a 14. a 15. 5. 2014 pro kategorii B. V průběhu dubna jim bude rozeslán e-mailem informační dopis.

Gratulujeme všem, kteří se ZO v letošním ročníku zúčastnili i těm, kdo jim pomáhali se na soutěž připravit, a s vítězi krajských kol se těšíme brzy na shledanou na ústředním kole v Praze! Nezbytné pokyny všichni zájemci naleznou v pdf souboru s propozicemi ústředního kola připojeném k této zprávě.

https://www.zemepisnaolympiada.cz/texty/vysledky_kraj_cesko.xls
24.03.2014
Dne 10. 3. 2014 byla odeslána krajským garantům soutěží zadání a autorská řešení krajského kola 16. ročníku Zeměpisné olympiády 2013/2014. Dokumenty by se tedy měly bezpečně dostat až ke krajským organizátorům. Ti mají k dispozici také pokyny ke krajskému kolu. Prohlédněte si tyto pokyny v pdf souboru, jsou důležité i pro vás, kteří se na krajského kolo ZO připravujete. Hodně štěstí a těšíme se na viděnou v Praze!


10.03.2014

Úlohy okresního kola Zeměpisné olympiády 2013/2014

Okresní kolo Zeměpisné olympiády (pro soutěžní kategorie A–D) proběhlo 18. 2. 2014 (v případě konání jarních prázdnin ve vybraných okresech v náhradních termínech). Gratulujeme všem, kteří se zúčastnili. Oproti loňskému roku, kdy řada soutěžících a učitelů poukazovala, že jsou otázky “moc jednoduché”, jsme tedy “přitvrdili”. Podle prvních ohlasů z regionů se zdá že až příliš... Snad se tedy bude dařit lépe v krajském kole!
Hodně zdaru přeje organizační tým.


kategorie A zadání - kategorie A řešení

kategorie B zadání (errata) - kategorie B řešení (errata)

kategorie C zadání (errata) - kategorie C řešení (errata)

kategorie D zadání - kategorie D řešení


02.03.2014
Vážení geografové a příznivci Zeměpisné olympiády,
jménem všech organizátorů soutěže Vám přejeme do nadcházejícího roku 2014 hodně zdraví, spokojenosti a štěstí ve všem, do čeho se pustíte. Pokud to bude právě Zeměpisná olympiáda, máme pro Vás v příloze ke stažení vánoční dárek v podobě přehledového kalendária na rok 2014 s vyznačenými dny konání ZO. Snad potěší Vás či Vaše blízké.

26.12.2013
Organizační a odborný garant Zeměpisné olympiády - Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Českou geografickou společností - z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašují 16. ročník soutěže pro talentované žáky ZŠ a studenty SŠ. Podrobnosti k letošnímu ročníku jsou uvedeny v pdf dokumentu v příloze.
Zúčastníte se letos i Vy? Těšíme se na Vás!
Organizační tým

12.09.2013


Podporují nás

 © GEO v1.60 (22-11-2023)