Úspěchy

Mezinárodní geografické soutěže

Dosavadní úspěchy Česka v mezinárodních geografických soutěžích dokumentuje 25 bronzových, 13 stříbrných a 10 zlatých medailí od roku 2002 do roku 2018 ve čtyřech mezinárodních soutěžích:
Mezinárodní geografická olympiáda iGeo, Mezinárodní olympiáda věd o Zemi IESO, National Geographic World Championship a CERIGEO. Dosud největší úspěch zaznamenali soutěžící v iGeo 2012, kde se Česko jako celek umístilo na 8. místě na světě.

Národní Zeměpisná olympiáda

Mapa úspěšnosti soutěžících z jednotlivých krajů Česka v celostátních kolech Zeměpisné olympiády od roku 2007 do současnosti (zahrnuty umístění na stupních vítězů ve všech věkových kategoriích):



Ve dnech 23. a 24. 4. 2018 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo 20. ročníku Zeměpisné olympiády 2017/2018.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie C:
1. Matěj Pánek (Gymnázium Nad Alejí, Praha 6)
2. Martin Mlečka (Základní škola T.G. Masaryka, Rajhrad)
3. Martin Kaplánek (Gymnázium Žitavská, Česká Lípa).

V kategorii D obsadili medailové pozice:
1. Jakub Vojtěch Roule (Soukromé gymnázium ARCUS s.r.o., Praha)
2. Lukáš Pulec (Gymnázium Cheb)
3. Daniel Vašek (Gymnázium Žďár nad Sázavou)


Spolu s medailisty z kategorie D odjel reprezentovat Česko na Mezinárodní geografickou olympiádu také Jakub Strašlipka (Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec). Tato olympiáda se uskutečnila na přelomu července a srpna 2018 v Kanadě.

Na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi do Thajska odjedl spolu s vítězi celostátního kola Geologické olympiády Vladan Vítek (Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava) a Václav Loučka (Gymnázium Nad Alejí, Praha 6).

Součástí celostátního kola ZO 2017/2018 byla i doplňková soutěž o nejlepší mapu na geografické téma, kde stupně vítězů obsadili:
1. Tomáš Laštovička (Gymnázium Jihlava) za mapu s názvem“ Starohorský hornický náhon“
2. Nikita Zinčenko (Sunny Canadian School – ZŠ a GYM Jesenice) za mapu s názvem „Dostupnost univerzit v Evropě“
3. Glorie Götzová (ZŠ Tvrdonice) za mapu s názvem „Výstava vín Kostice“.
V kategorii MAP POPULI (hlasování veřejnosti zvítězila mapa Vojtěcha Votavy (ZŠ Valeč) s názvem „Třebenice“ (celkem 32 ze 134 odevzdaných hlasů).

Ve dnech 18. a 19. 4. 2017 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo 19. ročníku Zeměpisné olympiády 2016/2017.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie C:
Matyáš Bernát (Gymnázium Jana Keplera, Praha 6)
Jan Straka (ZŠ s MŠ Tlučná)
Jakub Vojtěch Roule (Soukromé gymnázium ARCUS s.r.o., Bratří Venclíků, Praha 9)

Kategorie D:
Jakub Strašlipka (Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec)
Jan Nykl (Gymnázium a SOŠ dr. V. Šmejkala, Ústí nad Labem)
Danielem Justiz (Gymnázium J. Barranda, Beroun)


Součástí celostátního kola ZO byla i doplňková soutěž o nejlepší mapu na geografické téma, kde:
vítězem se stal Lukáš Pavlásek (Gymnázium a SOŠ Sokolovská 34, Rýmařov),
2. místo obsadil Ondřej Vystavěl (Slovanské gymnázium, tř. Jiřího z Poděbrad 13, Olomouc)
3. místo a hlavní cenu publika získala Jana Dandová (ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, Mánesova 1526, Česká Lípa)


Ve dnech 18. a 19. 4. 2016 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo 18. ročníku Zeměpisné olympiády 2015/2016.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie C:
Jakub Strašlipka, Gymnázium F. X. Šaldy, p. o., Liberec,
Lukáš Pulec, Gymnázium Cheb,
Martin Procházka, Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav

Kategorie D:
Václav Táborský, Gymnázium Českolipská, Praha 9,
Jakub Kašpar, PORG – gymnázium a základní škola, o.p.s., Praha 8 - Libeň,
David Mikel, Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín.


Ve dnech 13. a 14. 4. 2015 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo 17. ročníku Zeměpisné olympiády 2014/2015.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie C:
Jakub Urban, Biskupské gymnázium a MŠ Barvičova, Brno,
Lukáš Nekvinda, Gymnázium a JŠ Svitavy,
Jakub Strašlipka, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec

Kategorie D:
Lukáš Klein, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec,
Michael Matějka, Gymnázium a JŠ Svitavy,
Radek Pileček, Gymnázium Komenského, Písek.


Ve dnech 14. a 15. 4. 2014 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo 16. ročníku Zeměpisné olympiády 2013/2014.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:
Kategorie C:
Jakub Fanta, Gymnázium Boskovice,
Matouš Najman, Malostranské gymnázium, Praha
Kryštof Smyčka, Gymnázium Šternberk

Kategorie D:
Hana Pařízková, Gymnázium Velké Meziříčí,
Filip Hulec, Gymnázium Jírovcova, České Budějovice,
Pavel Genzer, Gymnázium Lesní čtvrť Zlín,
Dominik Mazel, Gymnázium a ZUŠ Šlapanice


Ve dnech 14. a 15. 5. 2013 se v Praze uskutečnilo celostátní kolo 15. ročníku Zeměpisné olympiády 2012/2013.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie C:
Václav Suchan, Gymnázium Nad Alejí, Praha
Václav Táborský, Gymnázium Českolipská, Praha
Daniel Vašek, Gymnázium Žďár nad Sázavou

Kategorie D:
Bruno Jurášek, Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského, Praha
Jiří Navrátil, Gymnázium Nad Alejí, Praha
Jan Kozák, Gymnázium Cheb
Dominik Mazel, Gymnázium a ZUŠ Šlapanice


Dne 16. 5. 2012 se v Plzni uskutečnilo celostátní kolo 14. ročníku Zeměpisné olympiády 2011/2012.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie A:
Jan Bednář, Gymnázium Matyáše Lercha Brno
David Vondráček, 2. základní škola, Rakovník
Ondřej Huvar, Masarykovo gymnázium, Příbor, p. o.

Kategorie B:
Jakub Gregora, Gymnázium, Lanškroun
Jakub Fanta, Gymnázium Boskovice
Kryštof Smyčka, Gymnázium, Šternberk

Kategorie C:
Ondřej Babka, Gymnázium, Benešov
Martin Blecha, Gymnázium, Tišnov
Filip Šmejkal, Gymnázium, Uherské Hradiště

Kategorie D:
Hana Pařízková, Gymnázium Velké Meziříčí
Petr Kolařík, Gymnázium, Uherské Hradiště
Nikola Jerenič, Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec
Bruno Jurášek, Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského, Praha 1


Dne 12. 5. 2011 se v Plzni uskutečnilo celostátní kolo 13. ročníku Zeměpisné olympiády 2010/2011.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie A:
Jan Gebrt, ZŠ a MŠ Pohádka Hradec Králové
Karel Volf, Gymnázium Benešov
Martin Orság, Gymnázium Vyškov

Kategorie B:
Ondřej Vystavěl, Slovanské gymnázium Olomouc, Česko-francouzská sekce
Martin Štyks, Gymnázium Lovosice
Martin Blecha, Gymnázium Tišnov

Kategorie C:
Bruno Jurášek, G. Jiřího Gutha-Jarkovského
Ondřej Babka, Gymnázium Benešov
Martin Chýle, ZŠ U Lesa, Nový Bor

Kategorie D:
Tomáš Koutný, Gymnázium Třebíč
Petr Kolařík, Gymnázium Uherské Hradiště
Matěj Roman, Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy


Dne 6. 5. 2010 se v Plzni uskutečnilo celostátní kolo 12. ročníku Zeměpisné olympiády 2009/2010.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie A:
Jan Nejedlý, Gymnázium Cheb
Lada Tošovská, Gymnázium Dobruška
Filip Bialas, Gymnázium Opatov

Kategorie B:
Ondřej Janovský, ZŠ Nový Jičín
Ondřej Babka, Gymnázium Benešov
Lukáš Novotný, ZŠ Volyně

Kategorie C:
Hana Pařízková, Gymnázium Velké Meziříčí
Filip Hulec, Gymnázium České Budějovice
Martin Raszyk, ZŠ Borovského, Karviná

Kategorie D:
Jan Šimbera, Jiráskovo gymnázium Náchod
Jan Navara, Gymnázium Strakonice
Tomáš Koutný, Gymnázium Třebíč


Ve dnech 5. až 7. května 2009 se na zámku v Nečtinech uskutečnilo celostátní kolo 11. ročníku Zeměpisné olympiády 2008/2009.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie A:
Ondřej Babka, Gymnázium Benešov
Ondřej Janovský, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín
Gabriela Kubešová, ZŠ Dačice

Kategorie B:
Igor Škrovánek, Gymnázium Hejčín Olomouc
Bruno Jurášek, Gymnázium Truhlářská Praha
Stanislav Čech, ZŠ Komenského 234, Světlá nad Sázavou

Kategorie C:
Hana Pařízková, Gymnázium Velké Meziříčí
Filip Hulec, Gymnázium České Budějovice
Martin Raszyk, ZŠ Borovského, Karviná

Kategorie D:
Tadeáš Gregor, Gymnázium Botičská, Praha
Jan Navara, Gymnázium Strakonice
Ondřej Borovec, Gymnázium V. B. Třebízského, Slaný


Dne 5. 5. 2008 se v Plzni uskutečnilo celostátní kolo 10. ročníku Zeměpisné olympiády 2007/2008.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie A:
Jan Tomek, Gymnázium Sasická, Pardubice
Igor Škrovánek, Gymnázium Hejčín, Olomouc
Tadeáš Kriebel, ZŠ a MŠ Bohuslavice

Kategorie B:
Martin Raszyk, ZŠ Borovského, Karviná
Hana Pařízková, Gymnázium Velké Meziříčí
Matyáš Medek, ZŠ Prodloužená, Pardubice

Kategorie C:
Petr Kolařík, Gymnázium Uherské Hradiště
Tomáš Koutný, Gymnázium Masarykova, Třebíč
Richard Lusk, Gymnázium Českolipská, Praha 9

Kategorie D: Petr Procházka, Gymnázium Písek
Michal Honzíček, Gymnázium Chrudim
Petr Janský, Gymnázium J. Heyrovského, Praha 1


Celostátní kolo 9. ročníku Zeměpisné olympiády 2006/2007 se uskutečnilo v Ústí nad Labem.
V jednotlivých kategoriích soutěže nejlépe obstáli:

Kategorie A:
Hana Pařízková, Gymnázium Velké Meziříčí
Filip Hulec, Gymnázium Jírovcova, České Budějovice
František Vítek, Gymnázium Budějovická, Praha 4

Kategorie B:
Jan Vařeka, Gymnázium Zábřeh
Tomáš Babinský, Matiční gymnázium, Ostrava
Boleslav Šmejkal, ZŠ Na Kopách, Třebíč

Kategorie C:
Petr Kolařík, Gymnázium Uherské Hradiště
Tomáš Koutný, Gymnázium Masarykova, Třebíč
Martin Vaněk, Mendelovo gymnázium, Opava

Kategorie D:
Michal Honzíček, Gymnázium Chrudim
Tomáš Ptáček, Gymnázium Litoměřická, Praha 9
Michal Medek, Gymnázium Uherský Brod
   
 © GEO v1.33 (29-10-2018)